Detta är en vegetarisk soppa från Kanarieöarna. Finns lite olika recept på den, och här kommer ett:

2 stora potatisar
2 ägg
1 lök
4 vitlöksklyftor
½  grön paprika
Ett halvt knippe korianderblad
En tsk kummin
En tsk saffranstrådar 1 pkt
Olivolja
Vatten + buljongtärning grönsak
Salt

Häll olja i kastrullen, tillsätt löken, paprikan och 3 hackade vitlöksklyftor, låt steka tills löken börjar bli genomskinlig.

Dela under tiden potatisen i bitar, tillsätt den i såsen när den är klar och fräs lite, tillsätt vattnet till nivån på potatisen.
I en mortel, krossa den återstående vitlöksklyftan med spiskummin, saltet och saffranstrådarna, tillsätt och korrigera saltet. Tillsätt koriandern. Låt koka i 15 minuter eller tills potatisen är klar. Tag upp paprika och lök och koriander och mixa med en stavmixer, häll tillbaka i soppan. När soppan smakar bra, tag av från platten, knäck de båda äggen och vispa upp dem och tillsätt i grytan. Vispa (rör) hela tiden, ska bli som trådar i soppan.