Marängrulltårta med lemoncurd
Här kommer en enkel efterrätt, går snabbt att fixa. Senaste gången jag gjorde denna hade jag varken någon färsk frukt (hallon, jordgubbar eller dylikt) hemma, ej heller några mandelspån. Dessutom hade jag bara 5 ägg, men det gick också bra, hade 5 st ägg storlek L. Lite enklare men ända jättegod. Här kommer receptet:
6 äggvitor
3 1/2 dl florsocker
1 1/2 tsk vaniljsocker
1 1/2 tsk vitvinsvinäger
1 1/2 msk maizenamjöl
Strössel
50 g flagad sötmandel (kan uteslutas)
Fyllning
2 dl lemon curd
2 dl vispgrädde
200 g färska hallon eller passionsfrukt 2 st eller vad ni vill
Garnering
florsocker
pistagenötter hackade
Sätt ugnen på 175 grader. Vispa äggvitorna till ett hårt skum. Vispa i florsockret, lite i taget, och vispa sedan tills det är en helt fast, vit smet. Bunken ska gå att vända uppochner utan att smeten åker ur. Vispa i resten av ingredienserna.
Lägg bakplåtspapper på en plåt och smörj med smör. Sikta över ett tunt lager vetemjöl. Bred ut marängsmeten till en tjock rektangel, cirka 30x45 centimeter. Strö över flagad mandel. Vill man få det lite finare kan man spritsa ut tjocka ränder bredvid varandra.
Grädda marängen mitt i ugnen i cirka 30 minuter tills den känns torr på ytan men mjuk under. Lägg över på ett galler, med bakplåtspappret kvar, och låt svalna helt i 10-20 minuter.
Vänd kakan uppochner på ett nytt bakplåtspapper. Dra bort papperet som kakan har bakats på. Blanda lemoncurd (se recept på studenttårta) med den vispade grädden och bred på den. Strö över hälften av hallonen/apssionfrukten (1 stor eller 2 normalstora).
Rulla ihop till en rulle från långsida till långsida med stöd av det undre papperet. Vira ihop ändarna på papperet och lägg svalt i minst en timme. Servera i breda skivor, med extra hallon och pudrad med florsocker. Eller som min senaste med florsocker (lite) och hackade pistagenötter.
Föregående inlägg: Mangocheesecake
Nästa inlägg: Midsommardröm på kladdkaksbotten
0 kommentarer | Skriv en kommentar
Skriv en kommentar