Pizza med italiensk salami,kronärtskocka,oliver
Har provat ett antal s.k. "nyttiga" pizzabottnar ch denna kan jag verkligen rekommendera. Hittade den på Åsa Falkman Fredriksons sida. Toppa med det ni tycker om. Recept kommer här:
2½ dl mozzarella ost riven
2 msk färskost
1 ägg
2 dl mandelmjöl
½ tsk vitlökssalt
1 tsk fiberhusk
pizzasås:
½ gul lök + 2 vitlöksklyftor finhackade
1 burk krossade tomater
Oregano efter smak 1-2 tsk
1 tsk balsamvinäger
½-1 msk agavesirap
salt, peppar
Topping:
10 skivor italiensk salami
kronärtskockor delade
svarta oliver
mozzarella nästan 200 gram
Mikra mozzarella och färskost i 1-2 minuter. Tag ut och mosa med gaffel. Blanda i ägget, (gärna med platt visp) häll i mandelmjöl, fiberhusk samt vitlössaltet. Lägg degen i plastfolie i kylskåpet 30-60 minuter så blir den lättare att hantera. Tag ut och lägg degen på ett bakplåtspapper penslat med lite olja. Lägg ett dito bakplåtspapper över, och kavla ut degen tunt. Rulla upp kanterna lite. In i ugnen på 200 tills pizzan fått färg. Tag ut och höj till 230 grader.
Under tiden gör den goda tomatsåsen. Fräs lök och vitlök, häll i tomaterna, balsamvinäger, sirap samt kryddor. Låt puttra en stund. Klart! Spara det som blir över till nästa pizza! Jag toppade med god italiensk salami mycket tunnskuren som jag la dubbel, mellan salamiskivorna la jag halva kronärtskockor samt oliver. Hade bara gröna hemma, men svarta är nog minst lika goda och dessutom "snyggare" på pizzan. Samt massor av mozzarellaost över. In i ugnen, tar 5-10 minuter. Min blev lite svart i kanterna, så passa!
Föregående inlägg: Salamipizza i 3 lager
Nästa inlägg: Pizza med lax, ägg, potatis och stenbitsrom
0 kommentarer | Skriv en kommentar
Skriv en kommentar