Stekt torsk med rökt fläsk och rödvinsås
Här kommer en fiskrätt med torsk. Torsk känns väldigt svenskt för mig, riktig svensk husmanskost. Speciellt då med rökt fläsk till och potatismos. Rödvinsås eller inte, bestäm själv! Kanske inte till vardags, men väl vid lite festligare tillfällen. Smaklig spis!
2 portioner
Börja med såsen (då den ska koka ca 30 minuter), skala och sätt på potatisen, stek fisken osv.
400 gram torsk
100 gram rökt bacon (finns inte fläsk här)
Stek torsken först med skinnsidan neråt, vänd och stek lite på andra sidan. Lägg i en ugnsfast form, sätt i en ugnstermometer, och stek på 150 grader i ugn till 50 grader. Knaperstek rökt bacon och lägg på hushållspapper att rinna av.
½ kg mandelpotatis/potatis
½ tsk salt
25 g smör
½ dl grädde
½ dl mjölk
svartpeppar
Skala och koka potatisen mjuk i saltat vatten. Häll av vattnet och mosa potatisen med stavmixern. Tillsätt smör, grädde och mjölk och vispa till ett fluffigt mos. Smaka av med svartpeppar. Ni kan givetvis byta ut detta mot blomkåls eller sötpotatismos så blir det LCHF.
Rödvinssås
2 portioner
½ röd lök
1 msk smör
1 msk brunt socker
1 dl vatten
1,5 dl rött vin
1 msk kalvfond eller ½ tärning
ev.½ msk balsamvinäger (enl Mannerström=nej)
svartpeppar
Lite maizenamjöl utrört i vatten
Finhacka löken och fräs den i smöret i en gryta. Häll i sockret och låt det bli lite brunt. Tillsätt vatten, vin, fond och balsamvinäger. Dra några varv med pepparkvarnen. Låt koka i ca.30 minuter. Sila bort löken och red av med lite maizenamjöl utrört i vatten.
Ta bort skinnet på torskryggen. Lägg upp mandelpotatismoset på en tallrik. Häll lite rödvinssås bredvid moset och lägg en torsk bit på såsen. Strö över tärningar av rökt bacon och lägg även upp förvällda sockerärter/broccoli eller haricots verts.
Ät och njut och var glad!
6 kommentarer | Skriv en kommentar
Skriv en kommentar
Föregående inlägg: Torskrygg LCHF 4 pers
Nästa inlägg: Havsaaborre ibericoskinka
tMiWAkpJSnFLXcua
YfckMBlRXVwvO
rjhKVzCflWnvEay
SfPKkGVRtineYaQ
RODeCfXkmQxMN
cdyOPXELbGgltk